Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Nové Směrnice pro kvalitu ovzduší WHO upozorňují na zdravotní rizika emisí a navrhují nové limity

30.9.2021 V druhé polovině září 2021 vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) nové Směrnice pro kvalitu ovzduší (Global Air Quality Guidelines – AQGs). Podává zde důkazy o negativním vlivu znečištění ovzduší na lidské zdraví, doporučuje nové přípustné úrovně znečištění a doporučuje osvědčené postupy, jak míru znečištění ovzduší snížit.

Odhaduje se, že každý rok způsobí znečištění ovzduší 7 miliónů předčasných úmrtí a v součtu ubírá lidem mnoho miliónů let prožitých ve zdraví. U dětí může způsobit snížení růstu a funkce plic, respirační infekce a vyvolat astma. U dospělých je nejčastější příčinou úmrtí způsobenou znečištěním ovzduší ischemická srdeční choroba a infarkt. Objevují se rovněž důkazy o vlivu znečištění ovzduší na vznik diabetu a neurogenerativních onemocnění (jejich příkladem je Alzheimerova nemoc). Znečištění vnějšího ovzduší se tak dostává na stejnou úroveň nebezpečnosti pro zdraví jako jiná rizika, kupříkladu nezdravé stravování nebo kouření.

Nové AQGs doporučují úrovně kvality ovzduší pro šest znečišťujících látek, u nichž jsou prokázány nejvážnější dopady na lidské zdraví. Konkrétně jde o pevné částice (PM), ozón (O₃), oxid dusičitý (NO₂), oxid siřičitý (SO₂) a oxid uhelnatý (CO). Kromě toho upozorňuje i na další škodlivé polutanty.

Zvláště závažná jsou zdravotní rizika v případě pevných částic (PM) o velikosti rovné nebo menší než 10 a 2,5 mikrometrů (µm) v průměru (tedy tzv. PM₁₀ a PM₂,₅ v tomto pořadí). Jak PM₂.₅, tak i PM₁₀ jsou schopny proniknout hluboko do plic. PM₂,₅ navíc dokážou proniknout i do krevního řečiště, kde primárně působí kardiovaskulární a respirační potíže, ovšem napadají i jiné orgány. V roce 2013 byly pevné částice rovněž klasifikovány jako karcinogenní. Pevné částice vznikají především při spalování paliva v různých odvětvích, jako je doprava, energetika, domácnosti, průmysl i zemědělství.

Neméně závažný je oxid dusičitý (NO₂), který vzniká především ve spalovacích motorech oxidací vzdušného dusíku za vysokých teplot. Oxid dusičitý způsobuje záněty dýchacích cest včetně těžkých forem, ve vysokých koncentracích poškozuje plicní tkáň.

Bohužel 90 % světové populace (podle údajů z roku 2019) žije právě v oblastech, kde koncentrace PM₂,₅ přesahuje povolené limity z roku 2005. Největší koncentrace byly zaznamenány v zemích jihovýchodní Asie, následovány východními středomořskými zeměmi. Zvýšené koncentrace těchto částic byly zaznamenány také v některých západoafrických zemích v důsledku saharského prachu neseného větrem. Nejnižší koncentrace PM₂,₅ byly naproti tomu zaznamenány v Americe a v Evropě. Tyto průměrné regionální hodnoty jsou dlouhodobě stabilní, což znamená, že případný pokles v některé lokalitě je vyvážen nárůstem někde jinde – celkové hodnoty tedy sice nerostou, ovšem také neklesají.

Naproti tomu například koncentrace oxidů dusíku jsou největší ve východní Asii, ale také na Středním východě, v Severní Americe a v Evropě, což je přičítáno vlivu dopravy.

Nové AQGs doporučují následující úrovně hlavních polutantů (poslední sloupec tabulky), s dílčími hodnotami při postupném snižování (mezilehlé sloupce tabulky):

Poznámka: 24hodinovými nebo 8hodinovými koncentracemi se rozumí průměr za 3 – 4 dny nejvyšších hodnot v roce. Špičkovým obdobím (Peak season) v případě ozónu se rozumí průměr 8hodinových maxim v šesti po sobě jdoucích měsících s nejvyšší průměrnou koncentrací. Další podrobnosti a vysvětlení jsou uvedeny v AQGs.

WHO předpokládá, že uplatněním těchto limitů, resp. snížením koncentrací podle současných limitů na navrhované limity, by bylo možné zabránit 80 % předčasných úmrtí v důsledku PM₂,₅.

Pro praxi českých měst a obcí lze upozornit především na zmíněný vliv pevných částic, a to zvláště v souvislosti s lokálními topeništi. Provozovatelé tohoto portálu se jako konzultanti setkávají s realitou, kdy nejen v obcích, ale i v městech s vysokou úrovní plynofikace a sítí dálkového vytápění používají někteří obyvatelé ve snaze ušetřit stále tepelné zdroje spalující uhlí, ovšem v praxi také nejrůznější domovní odpad. Dopad tohoto „šetrného“ počínání na koncentraci pevných částic, a tedy na zdraví spoluobčanů v dané lokalitě netřeba komentovat.

Aktuální informace o stavu ovzduší v ČR lze sledovat na k tomu určených stránkách Českého hydrometeorologického ústavu zde

redakce Smartcityvpraxi.cz

Tabulka © WHO

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace s odkazem na plné znění AQGs ke stažení zde

 Přečtěte si také:

Všech šest bloků českých jaderných elektráren běží naplno, více než 45 % výroby elektřiny v ČR je plně bezemisní

2.9.2021 Na konci srpna 2021, necelé čtyři dny po svém připojení k přenosové soustavě, pracuje druhý temelínský blok opět na plný výkon. Spolu s elektrárnou Dukovany je tak aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků, které bezemisní elektřinou kryjí více než 37 % české spotřeby (netto výroba elektřina za rok 2020).

Celý článek zde


Vodní hospodářství, akční plány a osvěta: co podpoří dotace z NP ŽP a Norských fondů

18.8.2021 Začátkem srpna 2021 bylo schváleno na osm desítek nových projektů z Národního programu Životní prostředí (NP ŽP) v gesci Ministerstva životního prostředí. Prostředky půjdou do obecních rozpočtů, kde pomůžou řešit problémy s pitnou i odpadní vodou. Finance z Norských fondů dále podpoří informační a vzdělávací aktivity.

Celý článek zde


Zákon o nízkoemisních vozidlech v přepravě cestujících má zpoždění, dočasně jej nahradí usnesení vlády

5.8.2021 Vláda schválila koncem června Pravidla podpory nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb pro úřady státní správy. Pro ostatní zadavatele jde pak pouze o doporučení. Jedná se o dočasné řešení do doby, než bude přijat zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících.

Celý článek zde


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace. 

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Chytré technologie, řešení problémů suburbanizace i Parkinsonovy zákony

Zpráva z konference Smart city v praxi VI, tentokrát jako online studio

18.5.2021 Dne 18. května 2021 proběhl další ročník již tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Vzhledem k protiepidemickým opatřením proběhla konference tentokrát jako online studio, kdy před kamerou vystoupili zúčastnění odborníci, které na YouTube v přímém přenosu sledovala stovka zástupců municipalit, městských služeb a dalších relevantních institucí.

Celý článek s prezentacemi a videozáznamem konference zde


Živá strategie pro chytré město, obec či region: nabízíme naše služby odborného poradenství

22.4.2021 Základem úspěšného „chytrého“ města, obce či regionu je jeho strategie. Aby takováto strategie byla prakticky použitelným a stále „živým“ dokumentem, k tomu nabízí provozovatel tohoto portálu, naše konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, městům, obcím a dalším zainteresovaným osobám své odborné služby. Opíráme se při nich o čtvrtstoletí praxe v manažerském poradenství, z toho téměř sedm let při rozvoji smart citíes v ČR, v neposlední řadě jako spoluautoři aktualizované oficiální metodiky smart city nebo vítězné strategie smart city Blatná.

Celý článek zde


Fotoreportáže z našich smart měst a obcí

V létě 2020 zpracovával provozovatel tohoto portálu, naše firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, analýzu a zhodnocení vybraných strategií českých smart měst, obcí a regionů. 

Podívejte se:


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí včetně prezentací a videozáznamů přednášek naleznete v naší rubrice Konference zde


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

Pojmem smart city rozumíme koncept strategického řízení města, resp. obce nebo regionu (pro jednoduchost hovořme dále pouze o „smart city“ bez dalšího rozlišení), při němž jsou využívány moderní technologie pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. V konceptu smart city je současně kladen důraz na „tvrdé“ i „měkké“ aspekty řízení života ve městě a na soulad „šedé“ a „zelené“ infrastruktury města. Celý článek zde


Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…

Celý článek zde















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php






















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services