Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Mikrosíť ABB zásobuje energií z fotovoltaiky ostrovní systém na ostrově

15.12.2017 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme rozvodnou elektroenergetickou síť omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy, zpravidla využívající obnovitelné zdroje energie nebo kogeneraci a vytvářenou na principu smart grid. Tak je tomu i v případě unikátního projektu na jihoafrickém ostrově Robben Island, o němž byla česká odborná veřejnost informována v listopadu 2017.

Ostrov Robben Island v Jižní Africe dokáže být velmi drsný, vystavený náporům větru a horkému slunci. Po staletí zde stála nechvalně známá věznice, v níž Nelson Mandela strávil 18 let při svém úspěšném boji za svržení apartheidu. Věznice nyní funguje jako muzeum, ale zároveň se také stala příkladem budoucnosti založené na čisté energii.

Robben Island je nyní památkou světového dědictví UNESCO. Trajektem sem přijíždí denně až 2000 návštěvníků a působí tu více než 100 průvodců a dalšího personálu, který se stará o muzeum. Pro zajištění dodávky elektřiny pro ostrov zde jihoafrické ministerstvo cestovního ruchu nechalo instalovat novou solární mikrosíť, v níž se uplatňují nejmodernější technologie ABB.

Mikrosíť na Robben Island umožní výrazně omezit využívání dieselových generátorů, které spotřebují hodně paliva a produkují uhlíkové emise. Generátory byly dříve jediným zdrojem energie. Společnost ABB, která již v různých lokalitách instalovala tři desítky mikrosítí, považuje tuto technologii za vhodnou pro ostrovy kdekoli na světě. A také všude tam, kde je vzhledem k odlehlé poloze nebo řídkému zalidnění potřeba čistých, ekologických a stabilních zdrojů energie, jež nejsou napojené na žádnou velkou energetickou síť.

K dosažení optimální efektivnosti potřebuje mikrosíť rozsáhlé digitální funkce. Dálkové monitorování pomocí platformy ABB Ability™, poskytující cloudovou správu zařízení, umožňuje systém monitorovat a provozovat jej z Kapského Města, které leží devět kilometrů odsud za mořským průlivem plným zrádných proudů. Díky dálkovému ovládání rovněž odpadá nutnost udržovat pracovníky na ostrově, neboť nestálé počasí v oblasti může někdy znemožnit cestu na pevninu i z pevniny.

Robben Island, kde se nachází rovněž fungující přístav a maják, potřebuje celkově energie tolik jako malá vesnice, což odpovídá energetické spotřebě přibližně 130 domácností. Před výstavbou mikrosítě se k výrobě elektrické energie na ostrově používaly jenom dieselové generátory a ročně se spálilo kolem 600 000 litrů paliva. Finanční náklady i znečištění životního prostředí byly značné. Mikrosíť umožní napájení ostrova sluneční energií nejméně devět měsíců v roce, přičemž nafta bude sloužit jen jako záložní zdroj. Výsledkem budou nižší náklady na palivo a snížení uhlíkových emisí o 75 procent.

Mikrosíť na Robben Island zachycuje sluneční energii pomocí pole fotovoltaických panelů v jihovýchodní části ostrova. Pole zaujímá rozlohu fotbalového hřiště a má maximální výkon 667 kilowattů. Dvanáct solárních střídačů převádí stejnosměrný proud ze solárních panelů na střídavý proud, který slouží k napájení ostrova elektřinou. Mikrosíť dokáže během dne fungovat na sluneční energii a je vybavená akumulátory, které zvládnou poskytovat energii po dobu přibližně sedmi hodin po západu slunce.

Projekt je součástí iniciativy pro ekologický cestovní ruch, kterou financuje Ministerstvo cestovního ruchu Jihoafrické republiky, a realizovala jej inženýrská, nákupní a dodavatelská společnost SOLA Future Energy. Robben Island je součástí jihoafrického programu na ochranu přírodního dědictví a žije tu více než 20 000 afrických tučňáků a stáda antilop skákavých, které jsou jihoafrickým národním maskotem. Ostrov je také domovem mnoha ptáků.

I přes místní specifika ukazuje tento projekt, že mikrosítě mohou představovat efektivní a zároveň ekologické řešení nejen na geograficky odlehlých oblastech, tedy skutečných ostrovech, ale všude tam, kde se nabízí využití obnovitelných zdrojů nebo kogenerace pro konkrétní účel. Tím může být například napájení krizové infrastruktury města či regionu v nouzovém režimu nebo nabíjení elektromobilů „zelenou“ elektřinou.

Videoprezentace projektu je k dispozici zde

ABB, redakčně upraveno a rozšířeno

Foto © ABB

Další informace zde

 Přečtěte si také:

V japonském městě Namie-cho vznikne demonstrační projekt vodíkové ekonomiky

7.9.2017 Namie-cho je zhruba dvacetitisícové město v japonské prefektuře Fukushima. Ve spolupráci japonských průmyslových a energetických společností Toshiba Corporation, Tohoku Electric Power Co., Inc. a Iwatani Corporation by se do roku 2020 mělo proměnit v testovací základnu pro tzv. vodíkovou ekonomiku, tedy využívání vodíku jako bezemisního nosiče energie pro stacionární i mobilní využití. Odborná veřejnost o tom byla informována v srpnu 2017. Ústředním bodem celého systému bude 10MW alkalický elektrolyzér pro výrobu vodíku, připojený jak k lokálním obnovitelným zdrojům energie, tak rozvodné síti napájené ze vzdálených obnovitelných i tradičních zdrojů. 

Celý článek zde


Publikace Smart city v praxi: 1100 výtisků od slavnostního křtu v březnu 2017

28.8.2017 Odborná publikace Smart city v praxi od Jakuba Slavíka, provozovatele našeho portálu, která je zároveň první publikací k tématu chytrých měst od českého autora, zaznamenala v srpnu 2017 významný milník: Od slavnostního křtu v březnu 2017 bylo prodáno 1100 výtisků, tedy více než polovina nákladu. Svědčí to o zájmu odborné i laické veřejnosti o tuto problematiku, podanou přehledně a čtenářsky přístupně. V neposlední řadě je to dobrá zpráva pro partnery publikace, společnosti E.ON, ABB, ČEZ a Gordic, kteří s ní spojili své jméno, a dali tak najevo svůj zájem o aktivní rozvíjení konceptu smart city. 

Celý článek zde


University of Bridgeport: mikrosíť s palivočlánkovým zdrojem úspěšně prošla zkušebním provozem

10.8.2017 Univerzita v americkém Bridgeportu, stát Connecticut, má již od roku 2014 instalovaný ve svém areálu palivočlánkový energetický zdroj. V červenci 2017 zaznamenala tato univerzita další důležitý milník v rozvoji svého inteligentního energetického hospodářství: Lokální mikrosíť, využívající tento palivočlánkový zdroj, byla úspěšně uvedena do provozu poté, co prokázala svoji schopnost fungovat v ostrovním režimu, nezávisle na veřejné distribuční síti. 1,4MW palivočlánková elektrárna, resp. kogenerační jednotka, od amerického dodavatele FuelCell Energy, umístěná v areálu univerzity, představuje téměř bezemisní a (na rozdíl od většiny obnovitelných zdrojů energie) naprosto předvídatelný zdroj energie.

Celý článek zde

Bezpečnost informací – nezbytnost pro internet věcí

28.7.2017 Internet věcí (IoT) otevírá bránu pro nekonečné možnosti v energetickém sektoru. Spolu s nimi však přichází také hrozba neočekávaných narušení bezpečnosti. Ta se netýká pouze ušlých zisků nebo snížené spokojenosti zákazníků, ale ve výsledku i osobních údajů spotřebitelů a nakonec také stability elektrické sítě. Tuto problematiku přehledně přibližuje Tuomas Kepanen, manažer výzkumu a vývoje pro architekturu a platformy společnosti Landis+Gyr. Poznámka redakce: Ačkoli se tento článek zaměřuje na bezpečnost informací v systémech smart metering, zde uvedené zásady a přístupy platí pro internet věcí obecně a zvláště s jeho zaváděním v rámci konceptu smart city jsou velmi aktuální.

Celý článek zde

Projekt EnergyLab Nordhavn: Kodaň zkouší bateriový zásobník připojený k veřejné energetické síti

10.3.2017 Využívání obnovitelných zdrojů elektrické energie je jednou z cest, jak zlepšit životní prostředí a omezit negativní vliv civilizace. Příroda však bohužel ne vždy ctí potřeby odběratelů energie. I v přímořských zemích, jako je Dánsko, tak zapojení větrných a slunečních zdrojů do veřejné energetické sítě naráží na jejich obtížnou řiditelnost a předvídatelnost. Řešení v podobě velkého bateriového zásobníku energie od společnosti ABB se od března 2017 zkouší na předměstí Kodaně Nordhavn v rámci projektu EnergyLab Nordhavn.

Celý článek zde














http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php






















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services