Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Hlavní město Praha otestuje inovativní způsob řízení svozu odpadu s využitím internetu věcí

7.1.2021 Praha připravuje na březen 2021 spuštění inovativního projektu spočívajícího v dynamickém svozu odpadu, který městu umožní efektivněji plánovat svoz odpadu. Díky pravidelné kontrole automatizovaných svozových tras bude možné operativně reagovat na změny v produkci odpadu a infrastruktuře města.

Chytrý svoz odpadu – součást koncepce SmartPrague

Chytrý svoz odpadu spadá do koncepce Smart Prague 2030, která si stanovila jako jednu z priorit bezodpadové město. To by mělo být založeno především na odpovědném a inteligentním odpadovém hospodářství.

Díky moderním a inovativním nástrojům bude Praha schopná cíleně snižovat environmentální zátěž, efektivně využívat kapacitu aktuálně dostupných svozových vozidel a operativně tak reagovat na nastalé změny.

Technické řešení

Realizátorem projektu je inovační slovenská společnost Sensoneo, fungující od roku 2014 a nabízející svá řešení pro optimalizaci odpadového hospodářství ve čtyřiceti zemích na celém světě.

Její řešení pro monitorování odpadu kombinuje smart senzory, online systém (Smart Waste Management System) a aplikaci pro občany Citizen App. Senzory pomocí ultrazvuku až 24krát denně monitorují aktuální zaplněnost kontejnerů. Získaná data zasílají do systému provozovatele odpadového hospodářství prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT) – lze volit Sigfox, NB-IoT nebo LoRaWAN.

Na tomto základě lze pak optimalizovat svozové trasy. Nástroj na plánování svozu odpadu Sensoneo kombinuje data ze smart senzorů s různými funkcemi a proměnnými jako např. plnicí cyklus, kapacita vozidla, typ odpadu, ujeté kilometry, náklady aj. Nástroj je výsledkem vlastního vývoje Sensoneo a jeho cílem je svézt maximální množství odpadu na kilometr ujeté trasy svozového vozidla.

Projekt pro Prahu a jeho součásti

Realizace projektu v Praze bude zahrnovat:

•    analýzu efektivity současného svozu odpadu pro všechny druhý odpadových komodit,

•    vytvoření nových cyklických svozových tras a frekvencí s cílem zvýšit průběžnou efektivitu a kvalitu služeb; to zahrnuje kombinaci nejkratších možných tras, včasného svozu s ohledem na naplněnost a maximální možné využití kapacity vozidel s dlouhodobým cílem snížit počet vozidel využívaných pro svoz odpadu,

•    svoz odpadu dle automatizovaných svozových tras, které bude možné denně doplňovat o specifické požadavky jednotlivých operátorů (nové stanoviště svozu odpadu, neočekávaná přeplnění odpadových nádob aj.),

•    vybavení všech svozových vozidel navigací pro specifické potřeby, která umožní zaměstnávat jako řidiče i osoby, které nemají s danými svozovými trasami a jednotlivými městskými částmi zkušenost,

•    monitoring kontejnerů Asekol pro elektroodpad na celém území Prahy za účelem svozu dle aktuálních potřeb – s cílem vyhnout se zbytečným trasám a svozům a zajistit tak pro obyvatele dostatečnou kapacitu v kontejnerech pro elektroodpad,

•    vyhodnocení úspěšnosti změn a srovnání s výchozím stavem.

Tento projekt logicky navazuje na již zavedené systémy digitalizace v oblasti denního plánování, sledování výkonu v reálném čase a vyhodnocení svozů. Plánování svozových tras pro více než 130 tisíc nádob v Praze je velmi komplexní a náročná úloha a tento projekt ji v případě úspěchu může významně zjednodušit.

Díky tomuto projektu získá Praha příležitost reagovat na hlavní současné výzvy v oblasti svozu komunálního odpadu: efektivnost, transparentnost, optimální využívání svozových vozidel, snížení spotřeby nebo pružné reagování na změny (nové ulice, nové čtvrtě, nové kontejnery a další).

Příprava projektu začala koncem roku 2020 a spuštění samotného testovacího provozu dynamického svozu odpadu je plánováno na březen 2021. Celý projekt včetně vyhodnocení poběží do září 2022.

Tento projekt je podpořen programem Evropské unie pro výzkum a inovace Horizon 2020.

redakce Smartcitvypraxi.cz, s využitím podkladů společností Operátor ICT a Sensoneo

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcitvypraxi.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Chytrá města a inovativní technologie se rozvíjejí i v obtížných podmínkách

Zpráva z konference Smart city v praxi V – Smart city FOR ARCH

26.9.2020 Dne 25. 9. 2020 proběhla v Kongresovém sále výstaviště PVA EXPO sdružená konference Smart city v praxi V – Smart city FOR ARCH. V podmínkách neustále se měnících protiepidemických opatření se konference zúčastnilo osobně celkem 60 odborníků zejména z měst, městských služeb a univerzit. Dalších 302 účastníků sledovalo konferenci v přímém přenosu na YouTube. Mezi nimi byli i kolegové z Mosambiku, bývalí studenti českých univerzit, kteří mají zájem o uplatnění konceptu smart city a moderních technologií v podmínkách metropole Maputo, byť jsou v mnohém odlišné od těch českých.

Celý článek zde


Brožura „Příběhy chytrých pomocníků“ - druhé vydání

V březnu 2020 vyšla brožura „Příběhy chytrých pomocníků“, druhé vydání. Najdete zde opět příběhy o moderních technologiích ve službách měst a obcí, a také příběh ze života o Rozumném městě, Smart Kocourkově a strategii smart city. Je to příběh z konzultační praxe konzultační firmy provozující tento portál. Rozumné Město a Smart Kocourkov jsou fiktivní názvy dané skutečným městům. Jak název napovídá, tento příběh ukazuje dva zcela odlišné přístupy ke konceptu smart city a vytváření jeho strategického dokumentu – rozumný a, řekněme, méně rozumný. Články z této brožury také publikujeme na našich portálech. 

Celá brožura – druhé vydání, je k dispozici ke stažení ve formátu pdf zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ jsou zaměřeny především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php






















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services