Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Dolní Břežany zkoušejí multifunkční „chytré“ lampy veřejného osvětlení

11.12.2018 „Chytré“ veřejné osvětlení zahrnující moderní světelné zdroje, dálkové řízení intenzity osvětlení podle okamžité potřeby v dané lokalitě (viz například projekt v Cardiffu) i využití sloupů veřejného osvětlení jako multifunkční infrastruktury (viz například americký koncept chytrého sloupu) se stává fenoménem smart cities v Evropě i v zámoří. Tento koncept přichází ke slovu i v České republice. Příkladem jsou „chytré“ lampy od firmy BYZANCE IT Solutions s. r. o. („Byzance“) – start-upu ČVUT – instalované říjnu 2018 v Dolních Břežanech na Praze-západ pod patronátem energetické společnosti E.ON. Česká odborná veřejnost byla o tomto projektu informována začátkem prosince 2018.

Požadavkem bylo vytvořit „chytrou“ lampu (viz detail lampy foto vpravo), která bude na první pohled vypadat jako klasické pouliční svítidlo – její vzhled tedy nesměly narušovat žádné antény nebo skříňky se zařízeními a veškerá technologie je integrovaná uvnitř lampy. Tyto lampy, využívající LED světelné zdroje, umožňují vzdálenou správu tím, že po internetu zasílají svému provozovateli informace o nefunkčnosti svítidel nebo snižující se kvalitě osvětlení.

Nejviditelnější funkcionalitou těchto lamp je řízení intenzity osvětlení. Jelikož se lampy nachází ve vilové čtvrti, řeší se intenzita osvětlení na základě biorytmu dané lokality. Ve 22 hodin se snižuje intenzita osvětlení v průměru o 20 %, přičemž toto snížení je selektivní – někde je intenzita snižována více, někde vůbec. Ve 23 hodin je intenzita osvětlení již na 50 % původní hodnoty a o půlnoci dochází na některých místech k úplnému vypnutí. To nicméně neznamená, že by ulice zůstala celá po tmě. Lampy se automaticky aktivují, pokud dojde k pohybu v dostatečně velkém perimetru jejich okolí. Snižování jasu, a tedy světelného smogu, je jeden z konkrétních přínosů chytrého osvětlení. (Poznámka redakce: Snížení světelného smogu lze do značné míry dosáhnout také vhodně volenou optikou svítidla.)

Další funkcionalitou je měření enviromentálních veličin. Dvě vybrané lampy byly osazeny senzorikou měřící teplotu, vlhkost, atmosférický tlak, hluk, koncentraci prachových částic apod. Zajímavým příkladem je senzor hluku na lampě před místní hospodou, díky kterému lampa sama zašle notifikaci městským strážníkům, pokud po desáté hodině večerní dochází po delší čas k naměření nadlimitních hodnot hluku.

redakce Smartcityvpraxi.cz, s využitím podkladů Byzance

Foto © Byzance

 Přečtěte si také:

Veřejné osvětlení v Puerto de la Cruz na Kanárských ostrovech chrání pohled na hvězdy

10.8.2018 Kanárské ostrovy, patřící pod Španělsko, mají nejčistší noční oblohu v Evropě. Je to takový astronomický unikát, že je chráněn zvláštním španělským zákonem. V důsledku toho musí i místní municipality velmi dbát, aby jejich veřejné osvětlení nenarušovalo noční pohled na hvězdnou oblohu. Technicky je tento problém řešen ve městě Puerto de la Cruz na severu ostrova Tenerife, kde společnost Signify (dříve Philips Lighting) realizuje projekt „hvězdám přátelského“ moderního veřejného osvětlení. Odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v červenci 2018. Svítidla pro veřejné osvětlení v Puerto de la Cruz zahrnují dálkově ovladatelné LED zdroje s možností stmívání. Svítidla jsou kromě toho vybavena speciální „hvězdám přátelskou“ optikou, tak aby osvětlení nenarušovalo práci nedaleké observatoře.

Celý článek zde


NP ŽP Ekoinovace: 100 mil. Kč pro „chytré“ projekty, v pilotním běhu uspěly např. lokální smart grid nebo moderní veřejné osvětlení

9.8.2018 Nové problémy si žádají nová řešení. Aby Česko dokázalo lépe čelit suchu, povodním, smogu či neefektivnímu využívání odpadů, potřebuje tzv. ekoinovace – inovativní projekty, které využívají netradiční nebo u nás nepoužívané technologie s přínosem pro životní prostředí. Na inovativní projekty vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR novou výzvu č. 3/2018 v rámci Národního programu Životní prostředí. Chytré nápady – projektové náměty, mohou zájemci o dotace předkládat u Státního fondu životního prostředí ČR od 30. července do konce října 2018. Získat mohou finanční příspěvek ve výši až 20 milionů korun.

Celý článek zde


Nizozemské město Zuidhoek-Nieuwkoop představilo veřejné osvětlení přátelské netopýrům

16.7.2018 Jak ukazuje například náš rozhovor s Dr. Janem Hollanem z Akademie věd ČR, necitlivé veřejné osvětlení může mít nepříznivé dopady na flóru a faunu ve městech a obcích, tvořící vyvážený ekosystém. Dvojnásob to platí pro noční živočichy, jimž je geneticky dán život ve tmě. V případě nizozemského města Zuidhoek-Nieuwkoop se jednalo o vzácné druhy netopýrů. Jako součást svého programu udržitelného rozvoje bydlení si proto nechalo od společnosti Signify (dříve Philips Lighting) dodat speciální veřejné osvětlení přátelské těmto nočním letcům. Projekt byl zprovozněn na začátku června 2018.

Celý článek zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

5.9.2018 Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

1.6.2017 Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php






















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services