Přečtěte si: Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

17.2.2015 Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…

Jedu vlakem na návštěvu za kamarádkou do ciziny, máme sraz v jedné skvělé hospůdce. V jejich městě jsem nikdy nebyl, což mi ale nevadí. Na iPadu si ji snadno najdu a dovím se, kdy mi jede nejbližší tramvaj, kde mám přestoupit a kdy tam budu. Po internetu si můžu rovnou zaplatit jízdenku – nemusím jak idiot hledat prodejní automat a luštit, jakou jízdenku si mám proboha vlastně koupit. Vlak dohání zpoždění, takže se údaje každou chvíli upřesňují. Ale už jsem z toho vlaku nějaký osezený, raději bych se cestou provětral. I to jde. Mají tu bike-sharing na elektroskútry, takže to zvládnu na vzduchu a přitom pohodlně i s velkým batohem. Stačí se zaregistrovat, zaplatit online celkem snesitelný poplatek a dostanu kód, kterým hned na nádraží odemknu přistavený skútr. Navigace mě povede až k hospůdce, kde ho prostě nechám stát. Zpátky radši přece jen tou tramvají, na svůj iPad snad ještě uvidím.

Tak a jedem. Přesně podle plánu. A jéje, tahle ulice je nějaká rozkopaná. Ale kupodivu tu není zmatek ani zácpy. Navigace mě vede okolo a náklaďáky, co by to normálně nadobro zasekaly, tu nevidět.

Fuj, to jsem se ale lekl. Tady už náklaďáky jezdí. Ale jak to, že tenhle nebyl skoro vůbec slyšet? Že by byl taky elektrický? To jsou věci…

Kamarádka je zamyšlená. Řeknu vám, od té doby, co si pronajala byt a musí ho sama uživit, je nějaká moc dospělá. V rámci online diskuze s občany jí prý radnice nabídla, jestli se nechce zapojit do programu na čistou energii. Dostane příspěvek na úspornější spotřebiče a přes den si bude moci vybrat, jestli použije levnější nebo dražší elektřinu. Bude to celé chtít ještě trochu promyslet, ale jo, dá se tím docela ušetřit. Ještě si může připadat naprosto in, že tím chrání přírodu. Zvlášť když prý bydlí v inteligentním domě.

To se musí omrknout. Po pár skleničkách jedem k ní na návštěvu.

Celkem normální barák, prostě moderní. Vevnitř ani horko, ani zima, tak akorát. Světlo svítí tam a tolik, kolik právě potřebujeme. Podlaha nablýskaná, o tu se prý v noci postará Robie, tedy robotický vysavač, co funguje právě na ten levný proud. Navíc celý dům trochu přikrmují elektřinou z fotovoltaiky na střeše domu, takže účty za elektřinu nejsou nijak závratné. S tím programem na čistou energii prý budou ještě nižší, no, nechme se překvapit.

Domácí elektroniky až dost. Jen aby vám to tu někdo nevykradl. Prý ne, dohlíží tu na to venku kamery a zloději to zatraceně dobře vědí. Navíc si ze svého iPadu může kdykoliv zkontrolovat, co se v bytě děje a jestli náhodou Ginny netrpí samotou. Ginny je rybka v akváriu a je jí to evidentně fuk, ale vysvětlujte to holce.

Když jsem se vrátil k nám domů, vrtalo mi leccos hlavou. Kamarádku nechme stranou. Jde o ta elektrická vozítka, o dopravu bez zmatků, o lidi, co si povídají s radnicí online, místo aby stepovali někde u přepážky, o účty za elektřinu, o pohodlí doma za přijatelný peníz i o ten báječný pocit bezpečí. Tady se člověk nevrhá každý den do boje, tady člověk tak nějak v klidu žije.

Prý se tomu říká inteligentní město, tedy smart city. A nejde jen o ty technické vymoženosti, od elektroskútrů po fotovoltaiku, to koneckonců není nic nového ani u nás. Jde taky o to, že to má celé nějaký smysl a řád. Čistá doprava, energetika, bydlení a služby, všechno propojené informatikou, aby to fungovalo tehdy a tak, jak má. Radnice, co pomocí informatiky s občany diskutuje a nabízí možnosti, místo aby jen nařizovala. A když se k něčemu rozhodne, nejsou to žádné hurá akce, ale všechno podle plánu, tak aby to mělo smysl.

Umím si představit, že v takovém městě člověk rád žije a koneckonců i platí ty jejich daně, když ví, na co jdou.

Takovéhle inteligentní město se dá ale určitě vybudovat i u nás. Nebo snad ne?    

Ing. Jakub Slavík, MBA

Foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace o konceptu smart city si můžete přečíst zde

 Přečtěte si také:

Smart city v praxi: vychází první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě

7.3.2017 Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován.
Knižní publikace, které souhrnně popisují koncept smart city a jeho zavádění v každodenní praxi, bylo dosud možné získat pouze ze zahraničí. To se nyní mění. Vydavatelství Profi Press s.r.o. vydává v březnu 2017 knížku Smart city v praxi od Jakuba Slavíka, manažerského konzultanta a odborníka na problematiku smart city, který je zároveň provozovatelem našeho portálu.

Celý článek zde
Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Chytré technologie a chytrá města – revoluce nebo jen revoluční hesla?

12.8.2016 Označením „smart“, tedy chytrý či inteligentní, se dnes pyšní kdejaké zařízení. A vedle „smart“ technologií tu najednou máme také „smart“ města, která jsou s těmito technologiemi spojována. Že by tedy skutečně revoluce v technologiích, které se z ničeho nic z hloupých stávají chytrými a předávají svoji inteligenci nevědomým obyvatelům měst? Technologická revoluce se tu, myslím, nekoná. Ovšem ekonomická a manažerská revoluce při používání technologií? Možná ano. Co mne k téhle domněnce vede, ukážu na pár jednoduchých příkladech. Celý článek zde


Zelená infrastruktura pro smart city a tušení souvislostí aneb učme se od dětí

22.2.2016 Učme se od svých dětí, praví moudří. Já bych k tomu, s dovolením, ještě dodal: … a od jejich učitelů. To je totiž tak. Naše dcera se dala do studia krajinářské realizace na brněnské Mendelově univerzitě. Při jejím vyprávění „co nového ve škole“ (téhle otázky se zkrátka nezbavíte, ani když už je děťátku přes dvacet) nám náhle koncept smart city, který při naší konzultační, novinářské a konferenční činnosti pomáháme spolu s našimi kolegy rozvíjet, začal nabývat další dimenzi. Jako technici a ekonomové vidíme v infrastruktuře inteligentního města především nové technologie pro přenos informací, chytrou a čistou mobilitu a chytrou městskou energetiku, služby a obydlí. To vše se dá, přes všechny jemné nuance, shrnout pod pojem „šedá infrastruktura“, tedy infrastruktura lidskou rukou vytvořená. Stačí pouhý pohled z okna, a je zřejmé, že pouze s takovouto „šedou“ infrastrukturou by svět ve městě byl opravdu šedý. Celý článek zde


Vrchlabí – inteligentní město s chytrou sítí

Rozhovor se starostou Vrchlabí

17.2.2016 Koncepty inteligentních měst a chytrých sítí – tedy smart city a smart grid – spolu úzce souvisejí. Chytré sítě a jejich technologie totiž pomáhají vytvářet inteligentní město, kde se příjemně žije a podniká, se všemi hospodářskými přínosy. Jak takovéto využití chytrých sítí může vypadat v praxi, si vyzkoušelo krkonošské město Vrchlabí, které se jako jediné v České republice stalo přímým účastníkem evropského projektu chytrých sítí Grid4EU. O technických otázkách tohoto projektu je odborná veřejnost již dlouho průběžně informována. My bychom však rádi věděli, jak se takovéto uplatnění chytrých sítí v městě jeví z pohledu jeho obyvatel a zastupitelů. Na to jsme se zeptali člověka nejpovolanějšího – starosty Vrchlabí Ing. Jana Sobotky. Celý článek zde


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

Pojmem smart city rozumíme koncept strategického řízení města, resp. obce nebo regionu (pro jednoduchost hovořme dále pouze o „smart city“ bez dalšího rozlišení), při němž jsou využívány moderní technologie pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. V konceptu smart city je současně kladen důraz na „tvrdé“ i „měkké“ aspekty řízení života ve městě a na soulad „šedé“ a „zelené“ infrastruktury města.

Celý článek zde

http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php
Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services