Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Články prosinec 2021 – leden 2022

Brno získá unikátní automatickou dotřiďovací linku na separovaný odpad

14.1.2022 Poklepáním na základní kámen haly pro novou dotřiďovací linku na separovaný plast a papír začal v prosinci 2021 v Brně výjimečný projekt svozové a odpadové společnosti SAKO Brno v oblasti odpadového hospodářství a jeho automatizace. Na rozdíl od všech ostatních takovýchto linek v České republice, dosud založených na ručním třídění, bude provoz brněnské dotřiďovací linky plně automatický. Přestože v některých evropských zemích podobné automatizované linky fungují běžně, v České republice jde o naprosto unikátní projekt, s přesahem výrazně za hranice brněnské metropolitní oblasti.

Celý článek zde


Veřejně soukromému partnerství se v ČR daří: Projekt PPP na dálnici D4 získal prestižní ocenění

13.1.2022 Projekt výstavby a provozu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem se má stát prvním úspěšným dálničním PPP projektem (tzv. Public Private Partnership) v České republice, na kterém se podílí jak veřejný, tak soukromý sektor. První úspěch zaznamenal tento projekt již na začátku ledna 2022: Získal prestižní ocenění za nejlepší evropský PPP projekt roku 2021. Mezinárodní ocenění bylo vyhlášeno na konci roku v renomované ročence Project Finance International (PFI), která již 25 let celosvětově monitoruje nejvýznamnější transakce v oblasti projektového financování dopravních staveb, infrastruktury a energetiky.

Celý článek zde


Příbram dostává efektivní veřejné osvětlení

11.1.2022 Zvýšení bezpečnosti pro řidiče i chodce a úspora nákladů za elektřinu i údržbu – takové jsou hlavní cíle výměny veřejného osvětlení v Příbrami, o níž byla odborná veřejnost informována zkraje roku 2022. Středočeské město s 32 tisíci obyvateli ušetří modernizací veřejného osvětlení ročně 125 MWh elektřiny, a sníží tak svoji uhlíkovou stopu o 65 tun CO2.

Celý článek zde


Roste zájem o fotovoltaické zdroje na střechách, nejčastější je 5kW zdroj

6.1.2022 V ČR byl za rok 2021 zaznamenán zvýšený zájem o instalaci fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Svědčí o tom např. projekty E.ON pro nákupní střediska i roční statistika ČEZ, publikovaná na počátku roku 2022. ČEZ instaloval v roce 2021 celkem 1514 střešních fotovoltaických elektráren o úhrnném výkonu 7,4 MW. Typickým projektem je fotovoltaický zdroj o výkonu 5 kW.

Celý článek zde


Letiště v Turíně dostane palivočlánkovou kogeneraci

6.1.2022 Na konci roku 2021 zaznamenal svět palivočlánkových technologií pozoruhodnou událost: Společnost SAGAT SpA spravující letiště v italském Turíně a provozovatel plynárenské infrastruktury Snam Group skrze svoji dceřinou společnost Renovit, specializovanou na energeticky úsporná řešení, podepsaly smlouvu o smlouvě budoucí (term sheet) na vybudování palivočlánkového systému pro kogeneraci, tedy kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, na turínském letišti.

Celý článek zde


Letiště v Kansas City elektrifikuje svůj park autobusů, sází na indukční dobíjení

6.1.2022 V USA si indukčně dobíjené elektrobusy nacházejí své místo na specifickém trhu letištních autobusů. V prosinci 2021 se na letišti Kansas City International Airport v USA rozběhl projekt elektrifikace tamního autobusového parku s využitím indukčního nabíjení od amerického dodavatele Momentum Dynamics.

Celý článek zde


Češi podporují jadernou energetiku, nefandí uhlí ani plynu pro výrobu elektřiny: World Nuclear News uveřejnily výsledky průzkumu

5.1.2022 Těsně před Vánoci 2021 byly zveřejněny výsledky průzkumu mezi českými obyvateli ohledně vztahu k zdrojům energie pro výrobu elektřiny. Průzkum provedla česká marketingová agentura IBRS a výsledky sdílela s internetovým portálem World Nuclear News podporovaným Světovou jadernou asociací (WNA), s nímž redakce našich portálů spolupracuje.

Celý článek zde


Modernizace budov radnice MČ Praha 14 realizovaná metodou Design & Build uspoří polovinu energie

4.1.2022 Modernizované radničních budovy Úřadu městské části Praha 14 nyní spotřebovávají skoro o 50 % energie méně. Občané si tuto modernizaci „nadělili k Vánocům“ v prosinci 2021. Zajímavostí tohoto projektu je mj. využití metody Design & Build. Praha 14 je jednou z 57 městských částí hlavního města Prahy. Nachází se na severovýchodním okraji Prahy na území, které zahrnuje původní historické obce Kyje, Hloubětín a Hostavice a v nedávné době vzniklá sídliště Černý Most I a II.

Celý článek zde


Vánoční dárek Pražanům i návštěvníkům Prahy: plné pokrytí metra internetem LTE, 5G na postupu

3.1.2022 Těsně před Vánoci 2021 získali Pražané a návštěvníci Prahy užitečnou technickou službu: Od 22. 12. 2021 je signál mobilní sítě v kvalitě 4G/LTE k dispozici v celé síti pražského metra. Konsorciu operátorů O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic a společnosti CETIN ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) toho dne připojilo poslední úsek Rajská zahrada – Černý Most na trase B. V celkem 56 ze 61 stanic pražského metra, tedy ve více než 90 %, je kromě toho k dispozici i signál 5G.

Celý článek zde


Glasgow Subway: nejužší metro světa úspěšně pokračuje v rekonstrukci a konverzi na bezobslužný provoz s CBTC

22.12.2021 Nové vlaky pro metro v průmyslovém centru Skotska, městě Glasgow, úspěšně započaly provozní testování. Jeho vyvrcholením by měla být konverze metra na bezobslužný provoz s využitím technologie CBTC. Odborná veřejnost o tom byla informována v prosinci 2021.

Celý článek zde


Chytrá regulace vytápění, nová svítidla i hospodaření s vodou:  smart city Písek osm let úspěšně využívá EPC

21.12.2021 Jihočeský Písek je prvním českým smart city. Mezi „chytrá“ řešení bezesporu patří energetické projekty financované z úspor, tedy metodou EPC, ačkoli se ne vždy takto prezentují navenek. Každopádně Písek tento způsob řešení energetických úspor využívá již osm let a velmi úspěšně. Cekem tři energeticky úsporné projekty garantují městu Písek každoroční úspory nákladů za elektřinu, plyn, teplo a vodu ve výši 4,2 mil. Kč. Projekty zde realizuje především společnost ENESA ze skupiny ČEZ.

Celý článek zde


Kogenerace propojená do virtuální elektrárny úspěšně slouží nemocnicím na Vysočině

20.12.2021 Dvěma největším spádovým nemocnicím na Vysočině v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově, o jejichž zahájení jsme informovali naše čtenáře v lednu 2020, se díky novým moderním technologickým řešením podařilo snížit provozní náklady a stabilizovat cenu energií do budoucna. V polovině prosince 2021 o tom odbornou veřejnost informoval dodavatel projektu ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO.

Celý článek zde


Interoperabilita u elektrobusů  

17.12.2021 S rozvíjejícím se trhem elektrobusů přichází stále více na pořad dne i problém jejich interoperability, tj. možnosti kombinovat elektrobusy a nabíjecí infrastrukturu od různých výrobců. Jako konzultanti se v tomto směru setkáváme s progresivním přístupem i s nepochopením. Je to mimo jiné dáno rychlým vývojem v této oblasti, ale také prostředím českého „dotačního socialismu“, kde velký podíl spolufinancování z evropských dotací nastartoval trh s elektrobusy, ale zároveň od počátku pokřivil jeho fungování. Pojďme si zde ukázat některé důležité pojmy a aktuální situaci.

Celý článek zde


Smart city Písek: energetické využití kalu a biomasy v unikátním zařízení produkuje elektřinu, teplo a kvalitní hnojivo

14.12.2021 V Písku, prvním českém smart city, bylo vybudováno jedinečné, částečně mobilní, ekologické zařízení na tepelné zpracování biomasy a kalů z místní čistírny odpadních vod. Informuje o tom měsíčník Státního fondu životního prostředí Priorita 12/2021. Tato linka je nyní ve zkušebním provozu, během něhož se testuje optimální poměr jednotlivých složek paliva. Ročně zpracuje až 3 900 tun strojně odvodněného kalu a vyprodukuje zhruba 360 tun popelovin bohatých na fosfor, draslík, dusík a další látky, které jsou vhodné k přimíchávání do fosfátových substrátů. Zařízení je částečně mobilní a stojí v areálu čistírny odpadních vod, celý proces se díky tomu odehrává na jednom místě.

Celý článek zde


Zaostřeno na kvalitu vnitřního ovzduší: chytrý senzor ABB FusionAir nabízí řešení

9.12.2021 Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) a britských zdrojů zaměřených na kvalitu ovzduší (viz reference v odkazu na konci tohoto článku) je znečištění ovzduší uvnitř budov v průměru 3,5krát větší než ve vnějším prostředí. Řadí se tak mezi největší zdroje zdravotních rizik. Snížení tohoto rizika mohou napomoci moderní senzorické systémy, jako je například „chytrý“ senzor FusionAir od ABB, poprvé představený odborné veřejnosti na konci října 2021.

Celý článek zde


Uspořené kilometry i emise: Praha úspěšně testuje vzdálenou správu dopravního značení

7.12.2021 Desítky tisíc kilometrů servisních jízd ročně se všemi ekologickými důsledky, velká potřeba zaměstnanců – to vše obnáší každodenní kontrola dopravního značení v Praze. Testovaný projekt vzdálené správy dopravního značení, který pro Prahu realizuje městská společnost Operátor ICT (OICT), tuto činnost významně zjednodušuje a zefektivňuje. Není proto divu, že začátkem prosince 2021 zvítězil v národní soutěži Chytrá města pro budoucnost v kategorii projekt pro region.

Celý článek zde


Další EPC ve zdravotnictví: projekt v Karlovarské krajské nemocnici

7.12.2021 V Karlovarské krajské nemocnici (KKN) běží již druhým rokem energeticky úsporný projekt realizovaný metodou EPC, díky kterému došlo ke snížení nákladů na elektřinu, teplo a vodu o 32 %. Odborná veřejnost o něm byla informována v listopadu 2021. V době rostoucích cen energií má nyní nemocnice navíc úsporu garantovanou až do roku 2029. Poskytovatelem této služby je po celou dobu společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO.

Celý článek zde


Elektrické autobusy pro město – výroční ohlédnutí za devíti konferencemi  

6.12.2021 Počátkem roku 2013 se naše konzultační firma, zaměřená na moderní technologie v dopravě a energetice a podporu jejich uplatnění v praxi, začala blíže zabývat fenoménem elektrických autobusů s nezávislým zdrojem energie. V partnerství s oslovenými výrobci a Sdružením dopravních podniků ČR v létě 2013 vznikla naše studie s názvem E-mobilita v MHD. Tato studie si vytkla za cíl srozumitelnou formou shrnout a zobecnit tehdejší poznatky ze světa elektrických autobusů a dokreslit je případovými studiemi z praxe. Výsledky studie spolu s dalšími zajímavými technickými řešeními pro elektrické autobusy i možnostmi jejich financování byly prezentovány široké odborné veřejnosti hned v říjnu téhož roku na semináři Elektrické autobusy pro město. Nikdo ze zúčastněných tehdy netušil, že tím dáváme základ jedné užitečné tradici.

Celý článek zde


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Archiv-2022 | Archiv-2021 | Archiv-2020 | Archiv-2019 | Archiv-2018/2 | Archiv-2018/1 | Archiv-2017/2 | Archiv-2017/1 | Archiv-2016 | Archiv-2014/2015














http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php






















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services