Přečtěte si: Pozvánka na konferenci Moderní technologie v elektrické dopravě

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Vítězná česká města budou testovat internet 5G

19.12.2019 Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. V těchto městech budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace. Právě tyto municipality totiž zvítězily v prosinci 2019 v soutěži, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). V praxi to znamená, že lidé během příštích dvou let dostanou od města, kde žijí, vybrané služby postavené na chytrých sítích 5. generace. Díky nim se v daném území například zvýší bezpečnost či bude dostupnější kultura.

5G sítě a příklad jejich využití z Itálie

5G sítě znamenají pátou generaci bezdrátové telekomunikace. Jde o sítě, které ve všech ohledech překonávají současný 4G standard. Jsou výkonnější, rychlejší a úspornější.

Provoz mobilních sítí nové generace 5G dosahuje připojení rychlostí až 20 Gbit/s. S tím souvisí možnost přenášet větší kapacitu dat. 5G umožňují mimo jiné rychlejší stahování a nahrávání dat, a tedy i aplikace pracující s větším objemem dat.

5G technologie jsou efektivně využívány na mnoha místech v celém světě, například v Itálii. Ve městě Aquila, v regionu Abruzzo, fungují díky 5G sensory, které monitorují stav budov a vytvářejí tak podmínky pro včasné varování; to okamžitě upozorní obyvatele v případě zemětřesení. Pro občany jde o naprosto klíčovou službu, oblast se totiž s tímto jevem potýkala již mnohokrát. V dubnu 2009 totiž byla Aquila postižena zemětřesením o síle 6,3 Richterovy škály.   

Soutěž a její podpora

Soutěž 5G měst se konala vůbec poprvé, a to letos na podzim. Přihlásilo se do ní 58 samospráv s projekty na testování 5G technologií v různých oblastech. Soutěžní návrhy, které musely mimo jiné obsahovat hrubý harmonogram aktivit a sdílení zkušeností, posuzovala sedmičlenná porota. Tvořili ji zástupci MPO a MMR, Českého telekomunikačního úřadu, Asociace provozovatelů mobilních sítí, Svazu měst a obcí ČR, Českého vysokého učení technického a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Posuzovala se mj. účelnost a potřebnost záměru s ohledem na obyvatele a podnikatelskou atraktivitu města, zajímavost řešení či to, zda jsou 5G technologie pro danou věc potřeba.

Vítězná města v rámci podpory regionů obdrží služby v hodnotě více než 2 milionů korun. Půjde o metodickou, personální i marketingovou podporu.

Tato města mimo jiné získají experimentální rádiové kmitočty zadarmo (snížený poplatek za experimentální frekvenci bude platit smluvní operátor), podporu na posílení pracovního týmu, odborné konzultace, budou jim uhrazeny náklady na analytické a další související aktivity.

Každé vítězné město také získává právo používat označení „Smart 5G město“. K tomu poznámka redakce: Pojmem „smart city“ ve smyslu české metodiky smart city rozumí koncept strategického řízení, kdy moderní technologie napomáhají městu jako příjemnému místu k životu, a následně jeho hospodářským cílům. Je otázkou, nakolik šťastná je takováto redundance pojmu „smart“ v souvislosti s městy a obcemi. Sama jakákoliv technologie, tedy i 5G, nabízí množství užitečných příležitostí. Chytrý – případně také hloupý – je ale teprve způsob, jakým je využívána. Vítězná města si určitě zaslouží respekt a podporu. Věřme nicméně, že jsou „chytrá“ nezávisle na technologii 5G.

Vítězná česká města a jejich záměry s 5G

V Bílině chtějí na bázi 5G technologií zprovoznit městský kamerový systém, a zvýšit tak bezpečnost obyvatel. Přenosové kapacity 5G sítí mají obci pomoct snížit současnou přetíženost datových přenosů.

V Jeseníku plánují s využitím 5G sítí streamovat prestižní sportovní závody a rovněž modernizovat stálou expozici Vlastivědného muzea tak, aby návštěvníky interaktivně vtáhla do děje. Chybět by nemělo ani holografické ztvárnění Vincenze Priessnitze, s kterým by si hosté mohli díky umělé inteligenci popovídat včetně toho, že by jim případně „určil lékařskou diagnózu“.

Karlovým Varům mají 5G technologie umožnit vyvinout speciálního digitálního průvodce, který má podpořit cestovní ruch a těm, kdo ho využijí, poskytnout o digitálních modelech budov a celém území podrobné informace. Ve městě už existují „chytré“ zastávky a moderní dispečink pro MHD, který umožní systém dopravy lépe řídit. Záměrem Karlových Varů je také to, aby lidé mohli jednorázové jízdné v MHD platit přímo ve vozech bezkontaktně.

Řadu chytrých projektů rovněž připravují v Plzni. V rámci vítězného návrhu budou testovat řízení bezpilotních letadel, tedy mimo jiné autonomní lety, VLOS, BVLOS, a to v reálném čase. Prověřovat se bude komunikace, přenos dat atd.

A konečně v Ústí nad Labem chtějí vytvořit regionální datovou platformu PORTABO. Má sdružovat všechny oborové domény a informace týkající se projektu postaveném na 5G aplikacích, který spočívá v testování autonomních dopravních prostředků. Realizuje se na 27 km dlouhém okruhu přímo ve městě, jde o tzv. U Smart Zone. Všechny výše uvedené 5G projekty se mají uskutečnit během následujících dvou let s pomocí projektu financovaného z Operačního programu technická pomoc, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

MPO, redakčně upraveno a rozšířeno

Ilustrační foto © redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Nové stavby už jen energeticky úsporné

3.12.2019  Už od roku 2016 postupně nabíhá legislativou stanovená povinnost na výstavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie. Od ledna 2020 se bude nově týkat i nejmenších rodinných domů. Stejně tak se týká i budov veřejných služeb ve správě měst a obcí. O podrobnostech informovalo v listopadu 2019 Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

 Celý článek zde


Ostrava začala řešit reklamní smog, nezapomíná ani na nevhodně svítící reklamy

11.10.2019 Řada měst má jako svoji důležitou prioritu chránit svůj urbanistický a architektonický charakter veřejného prostoru, jeho jedinečnost a genius loci. Důležitý krok v tomto směru učinilo město Ostrava, které vydalo v říjnu 2019 manuál o tom, jak správně pracovat s venkovní reklamou. Doporučuje správné postupy a příklady, aby reklama byla čitelná, přehledná, vkusná a efektivní. Ostrava tak jako jedno z prvních měst v ČR (ne-li vůbec první) začíná řešit reklamní smog na svém území.

Celý článek zde

Osm základních principů SUMP: užitečné vodítko pro plánování městské mobility bez ohledu na velikost města

8.10.2019 V říjnu 2019 byl odborné veřejnosti prezentován metodický dokument „GUIDELINES for Developing and Implementing a Sustainable Urban Mobility Plan (2nd Edition)“ pro přípravu Plánů udržitelné mobility (SUMP). Jeho součástí je i osm užitečných základních principů, které jsou aplikovatelné při plánování městské mobility bez ohledu na velikost města – v případě menších měst tedy například formou dopravního generelu.

Celý článek zde

Vychází brožura „Příběhy chytrých pomocníků“

18.3.2019 U příležitosti konference „Smart city v praxi IV“ na brněnském veletrhu AMPER 2019 vychází brožura „Příběhy chytrých pomocníků“, určená přednostně (ale nejen) účastníkům této konference. Tato příležitostná publikace našeho portálu Smartcityvpraxi.cz obsahuje patnáct čtivých příběhů o tom, jak moderní technologie v Česku a v cizině pomáhají řešit městům nebo obcím jejich každodenní problémy. Čtenář zde také nalezne rozhovor s Jakubem Slavíkem, konzultantem a odborným redaktorem brožury, o chytrých městech, chytrých pomocnících, partnerství měst a průmyslu i o marketingovém řízení.

Celý článek zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ jsou zaměřeny především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde

























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services