Přečtěte si: Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Pilíře chytrých řešení ČSOB – jak bankovní instituce podporuje rozvoj chytrých měst

Ne jeden – hned několik příběhů

3.4.2019 V ČSOB neustále hledáme a zavádíme inovace, které naši klienti skutečně potřebují a oceňují, poněvadž činí jejich život pohodlnějším, šetří jim čas a ubírají starosti. Ve spojení s konceptem Smart Cities, který má za cíl udržitelný rozvoj obcí, měst i regionů a lepší život obyvatel s využitím digitálních technologií, a dalšími partnery se podařila již řada projektů nejen po celé České republice, ale i za jejími hranicemi.

Chtěli bychom Vám proto představit ne jeden, ale hned několik příběhů o tom, jak z pozice chytré bankovní instituce umíme podpořit rozvoj chytrých měst v České republice.

Většina těchto příběhů se týká mobility, tedy česky dopravy. Funkční a efektivní doprava je totiž kritickým předpokladem úspěšného fungování zejména měst. V tuzemských podmínkách se nedílnou součástí dopravních řešení stávají platební karty. V České republice je nyní v přepočtu přibližně 1,1 platební karty na jednoho obyvatele a devět z deseti karet je bezkontaktních, což umožňuje rychlejší odbavování. Občané si také zvykli platit kartou všude tam, kde je platební terminál k dispozici, a očekávají platbu kartou i na dalších místech, nejen v dopravě a na čerpacích stanicích, ale třeba i při parkování, za služby na městském úřadě, za pokuty od dopravní policie nebo na poště. Každý měsíc se platebními kartami ČSOB zaplatí více než 750 tisíc jízdenek.

Příběh první: O systémech bezkontaktního placení ve veřejné dopravě

Systém bezkontaktních plateb je nyní již zaběhnutou službou v celé řadě měst v České republice a ve většině z nich jej poskytuje ČSOB. Vidíte je na naší přehledné mapce níže.

K přednostem řešení od ČSOB patří to, že zahrnované varianty se vždy přizpůsobují potřebám měst a dopravců. Bezkontaktní platby fungují tak, že si cestující kupuje jízdní doklad přímo na zařízení ve vozidle, tzv. validátoru, a to s tiskem lístku nebo bez tisku. Systém bez tisku jízdního dokladu je známý též jako Check-in/Check-out. Systém bez tisku umožňuje i další služby, jako je například výpočet optimální ceny jízdenky pro cestujícího nebo tzv. zastropování. U obou variant je ale vždy vyřešena otázka spolucestujícího. A to buď tiskem dokladu pro dalšího cestujícího nebo v případě systému Check-in/Check-out volbou služby na displeji validátoru. Platební karta je v takovém případě jízdním dokladem i pro dalšího cestujícího, který doprovází držitele karty na cestě.

K nákupu jízdního dokladu, ať již papírového nebo virtuálního, poskytuje ČSOB také službu pro nákup časového jízdního dokladu spojeného přímo s platební kartou. Technický princip je obdobný jako u systému Check-in/Check-out, jde tedy o vytvoření tzv. tokenu z platební karty při nákupu jízdního dokladu.

Systém bezkontaktních plateb poskytuje ČSOB ve veřejné dopravě například v Ostravě. Vozidla městské hromadné dopravy jsou plně vybavena bezkontaktními čtečkami, takže pro cestování stačí pouze pípat platební kartou a systém sám určí optimální cenu jízdného, a to bez tisku papírového lístku.

Systém zároveň zahrnuje výše uvedené zastropování jízdného, takže v případě nákupu více jednorázových jízdenek během jednoho dne nepřevýší maximální účtovaná částka cenu jednodenní jízdenky. Na začátku roku 2018 byla také spuštěna možnost využít platební kartu jako identifikátor k zakoupenému časovému jízdnému.

Od loňského roku mohou jednodušeji cestovat veřejnou dopravou díky novému regionálnímu multikanálovému odbavovacímu systému také obyvatelé a návštěvníci Prahy a Středočeského kraje. Součástí tohoto konceptu je rovněž nová mobilní aplikace PID lítačka, kde si může cestující zakoupit jednorázový cestovní lístek. PID Lítačka umožňuje i vyhledávání spojení a následný nákup elektronických jízdenek v celém regionu. Aplikace uživatele při nákupu přesměruje do webového prohlížeče, kde je nutno zaplatit kartou skrze platební bránu ČSOB. Jízdenek je možné koupit až deset naráz a aktivovat jdou postupně. Předplatní kupóny je možné nově nahrávat nejen na kartu Lítačka, ale nově i na In Kartu Českých drah nebo bezkontaktní platební karty Mastercard nebo Visa. Na těchto bankovních kartách není kupón nahrán přímo na kartě (nosiči), ale je ke kartě přiřazen funkcí tzv. tokenizace, kdy bankovní karta je pouze identifikátorem k tomuto kupónu. Kupón samotný je pak uložen v databázi vydavatele.

Zavedení bezkontaktních plateb ve veřejné dopravě má pozitivní vliv nejen na aktivitu a pohodlí cestujících, ale podle zkušeností ČSOB i na platby kartami v místních provozovnách. Například na výše zmíněném Ostravsku se platby kartou obchodníkům a provozovatelům služeb zvýšily o přibližně 30 procent.

V roce 2017 jsme v ČSOB rozšířili poskytování služeb v zahraničí. Ve spolupráci se společností Mastercard a slovenským dopravcem Slovak Lines jsme zavedli bezkontaktní nákup lístku v autobusech na trase z Bratislavy do Vídně. Jednalo se o první projekt bezkontaktních plateb ve veřejné dopravě na Slovensku. Řešení umožnuje zaplatit částky nižší než 20 eur, v přepočtu zhruba 500 korun, bez nutnosti zadání osobního kódu PIN, což zjednodušuje a zrychluje nástup do vozu.

Nesmíme zapomenout ani na další vybrané projekty jednorázových jízdenek a časových kuponů v České republice:

Praha: V roce 2016 Dopravní podnik hlavního města Prahy ve spolupráci s ČSOB postupně umožnil na dvou tramvajových linkách číslo 22 a 18 nakupování jízdenek bezkontaktní platební kartou přímo ve voze. Bezkontaktní platby začali ihned hojně využívat nejen cestující z tuzemska, ale i zahraniční turisté. Projekt se v roce 2019 plošně rozšíří do všech vozidel tramvajové sítě pražské veřejné dopravy, dodavatelem bude ČSOB.

Karlovy Vary: Cestující v hromadné dopravě v Karlových Varech nepotřebují drobné na jízdenky od jara 2017. Řešení od ČSOB jim umožňuje platit jízdné přímo v autobusech bezkontaktní kartou. Jen během prvních čtyř dnů takto jízdenku zaplatily stovky lidí, na konci dubna už šlo o tisíce cestujících. Dopravní podnik Karlovy Vary zavedl validátory, které bezkontaktní nákup jízdenky umožňují, postupně do všech autobusů MHD. Validátor, který je umístěný u řidiče autobusu, umožňuje nákup jízdenek cestujícím s jakoukoli bezkontaktní platební kartou Mastercard nebo Visa od jakékoli finanční instituce. Řešení je variabilní a je připraveno i pro nákup časových kupónů.

Liberec: Prvním městem, které řešení bezkontaktních nákupů jízdenek od ČSOB nabídlo svým cestujícím, byl už v roce 2014 Liberec. Nejprve byla plně vybavena bezkontaktními čtečkami jedna tramvajová linka, aby o rok později následovalo přes 30 dalších vozů linek 2 a 3. Zbylé vozy byly dovybaveny v roce 2016.

Plzeň: V polovině roku 2015 byly všechny vozy městské hromadné dopravy (přibližně 110 autobusů, 130 tramvají a 90 trolejbusů) vybaveny bezkontaktními terminály pro nákup jízdného (viz foto vpravo). Systém využívá tisk papírového lístku a jako první v České republice také agregované jízdné. Na podzim 2017 byla v Plzni spuštěna první mobilní aplikace pro nákup jízdného pomocí mobilního telefonu a úhrady pomocí platební karty uložené v mobilní peněžence Masterpass.

Příběh druhý: O parkování

ČSOB se v oblasti dopravy stará i o bezpečnost platebních transakcí u mobilní aplikace ClickPark, která umožňuje pohodlné placení za parkování nebo dálkové ovládání na desítkách míst v České republice a na Slovensku. Unikátní aplikace Click Park společnosti City Parking Group mění budoucnost parkování. Zdlouhavé hledání mincí a placení u automatu je minulostí. Díky přehledné aplikaci lze zaplatit jednoduše a bezpečně přes platební bránu ČSOB pomocí chytrého telefonu. Aplikace nabízí nejen informace o cenách nebo platby a prodloužení parkování přímo z telefonu, ale například i navigaci.   

Celý proces je velmi jednoduchý. Řidič si vybere správné místo, kde chce zaparkovat, zvolí délku parkování a koupí si parkovací lístek, který se poté zobrazí jak v historii plateb, tak na úvodní obrazovce. Při prvním použití je uživatel požádán o registraci platební karty a následně je přesměrován na zabezpečenou bránu ČSOB, kde provede vratnou inicializační platbu v hodnotě jedné koruny.

Do budoucna je cílem ČSOB propojení bezkontaktních plateb ve veřejné dopravě a parkovacího systému jedním virtuálním lístkem, a tím tak zajistit komplexní řešení mobility.

Příběh třetí: O PREpointech, dobíjení elektromobilů a chytrém veřejném osvětlení

Od září 2018 řidiči elektromobilů v síti dobíjecích stanic PREpoint (viz foto vpravo) nepotřebují speciální čip, kartu a nemusí se nikde registrovat. Stačí mít mobilní telefon, pomocí něho načíst QR kód a zahájit nabíjení. Tuto službu nabídla PRE díky spolupráci s ČSOB, která celý proces zajišťuje.

Nabíjecí stanice PREpoint jsou zapojeny i do mezinárodního systému Hubject, a tím se otevírají i tisícům elektromotoristů z celé EU. PREpoint jsou nejen moderní rychlodobíjecí stanice, ale také tzv. chytré lampy (ty umí kromě dobíjení a svícení také měřit kvalitu ovzduší) a wallboxy PRE, které jsou umisťovány na trafostanice PRE. Tím se možnost dobíjení elektromobilů dostává do zastavěných oblastí a obytných čtvrtí. PREpointy umožňují nabíjet elektromobily již od roku 2011 a v současnosti jich je k dispozici v Praze i jiných místech přes 60.

Příběh čtvrtý: O platebních kartách sloužících jako vstupenka i doklad

Platební karty již dávno nepředstavují pouze nástroj, se kterým lze pohodlně, rychle a bezpečně zaplatit. Rozmanitost a šíře jejich využití dále roste a vyvíjí se. Platební funkce zůstává základním stavebním parametrem, karta ale může sloužit i jako identifikátor k zakoupené službě, třeba ke zmíněnému jízdnému na veřejnou dopravu, ale i ke vstupence do kina, na festival nebo do zoo. Obrovskou devízou platebních karet je navíc jejich vysoká bezpečnost zaručená mezinárodními bezpečnostními standardy a již vybudovaná a plně funkční infrastruktura, která je ve správě bank a platebních společností.

Vstupenka přiřazená k platební kartě byla úspěšně vyzkoušena prvně již v roce 2016 při organizaci festivalu Burgerfest na pražském Výstavišti a poté třeba na festivalu Svět knihy. Na Burgerfestu, který navštívilo okolo 30 tisíc návštěvníků, bylo možné si zakoupit vstupenku pomocí e-shopu a tuto následně přiřadit ke své platební kartě. Účastníci festivalu tak nebyli nuceni si vyzvedávat nebo tisknout papírové vstupenky.

Platební karta může úspěšně sloužit i jako speciální regionální sportovní karta. Ty přinášejí uživatelům nejen výhody jejich oblíbeného klubu, ale také slevy u místních obchodníků. ČSOB s těmito kartami začala jako první a spojila se například s předními hokejovými kluby (Pardubice, Litvínov, Brno a České Budějovice), s fotbalovými kluby (Plzeň, Liberec a Hradec Králové) a s golfovým klubem Golf Club Hostivař.

Víceúčelovost platebních karet nicméně patrně nejvíce rozvinul projekt Chytré klíčenky na školách v Kolíně, na kterém se ČSOB partnersky podílí. Tamním školákům klíčenka (malý obdélníkový přívěšek na krk nebo ke klíčům) nahrazuje a spojuje funkce řady různých čipů, průkazek a karet. Základními funkcemi jsou evidence obědů ve školní jídelně, klíč k zámkům školy a čtenářský průkaz v městské knihovně. Rodiče mohou aktivovat také funkci předplacené karty, a tím využívat klíčenku i jako časovou jízdenku v MHD nebo předplacenou kartu pro nákupy žáků v obchodech v České republice. Dalším směrem rozvoje je možnost přístupu do zdravotnické databáze.

Koncept chytré klíčenky, který vytvořila česká společnost Paynovatio, byl nejprve úspěšně otestován na 6. základní škole v Kolíně ve školním roce 2017/2018. Město Kolín se již koncem roku 2017 rozhodlo nahradit kolínskou klíčenkou běžné čipy na všech základních školách v Kolíně od školního roku 2018/2019. K projektu se připojila i Obchodní akademie v Kolíně jako první střední škola v České republice.

Ing. Jan Klepiš, Československá obchodní banka a.s.

Obrázek a foto © ČSOB a.s.

Tento článek byl uveřejněn v brožuře „Příběhy chytrých pomocníků“. Více informací a brožura v pdf ke stažení zde

 Přečtěte si také:

Zpráva z konference Smart city v praxi IV: „Smart“ koncept nejen pro velká města vytváří poptávku po technických i finančních řešeních na míru

21.3.2019 Dne 19. března 2019 proběhla jako doprovodný program brněnského veletrhu AMPER 2019 odborná konference Smart city v praxi IV, pořádaná konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Majitel firmy a její hlavní konzultant Jakub Slavík byl zároveň odborným garantem konference. Konference se konala pod záštitou ministryně pro místní rozvoj ČR. Hlavními partnery konference byly společnosti SMEV AG a VARS BRNO. Partnery konference byly společnosti ČSOB, E.ON, Eurogreen, FLOWBOX, IoT.water, JDC, Operátor ICT a TECO.

Celý článek a prezentace ke stažení zde


Vychází brožura „Příběhy chytrých pomocníků“

18.3.2019 U příležitosti konference „Smart city v praxi IV“ na brněnském veletrhu AMPER 2019 vychází brožura „Příběhy chytrých pomocníků“, určená přednostně (ale nejen) účastníkům této konference. Tato příležitostná publikace našeho portálu Smartcityvpraxi.cz obsahuje patnáct čtivých příběhů o tom, jak moderní technologie v Česku a v cizině pomáhají řešit městům nebo obcím jejich každodenní problémy. Čtenář zde také nalezne rozhovor s Jakubem Slavíkem, konzultantem a odborným redaktorem brožury, o chytrých městech, chytrých pomocnících, partnerství měst a průmyslu i o marketingovém řízení.

Celý článek zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

Pojmem smart city rozumíme koncept strategického řízení města, resp. obce nebo regionu (pro jednoduchost hovořme dále pouze o „smart city“ bez dalšího rozlišení), při němž jsou využívány moderní technologie pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. V konceptu smart city je současně kladen důraz na „tvrdé“ i „měkké“ aspekty řízení života ve městě a na soulad „šedé“ a „zelené“ infrastruktury města. Celý článek zde


Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…

Celý článek zde


http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php
Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services